![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Skutečný vývoj na trhu s hypotékami nastal v České republice po roce 2000. Na počátku tohoto období byly hypotéky dostupné, často se uzavíraly na 100% hodnoty nemovitosti, výjimkou nebyly ani hypotéční úvěry ve výši 120%. Nikdo si tehdy totiž nepřipouštěl možnost, že by ceny nemovitostí mohly také dramaticky klesat. V současné době jsou takové úvěry už ojedinělé – po klientovi se požadují větší záruky, což souvisí s momentální hospodářskou krizí. Zástavní hodnota a kupní cena nemovitosti jsou dvě různé veličiny, které se dnes mohou od sebe dost lišit.
Typy hypotéčních úvěrů a jejich podmínky
Realitní krize skončila někdy v roce 2010 a od té doby nastává oživení i na trhu s hypotékami. Banky poskytující hypotéky změnily podmínky – snížily úrokové sazby, nabízejí různé bonusy, vyřízení hypotéky bez poplatků apod. Také výběr z jednotlivých druhů hypoték na konkrétní účely se stále rozšiřuje a klienti mohou vybírat přesně podle svých požadavků (hypotéka na byt, hypotéka na dům, hypotéka na pozemek, refinancování hypotéky atd.).
Tématem roku 2013 na hypotéčním trhu je refinancování hypotéky. Úvěry, kterým letos končí fixační období, je možné převést do jiné banky za výhodnějších podmínek. V okamžiku, kdy se sepíše nová smlouva, mohou se změnit i podmínky – nižší úroková sazba, sloučení více úvěrů do jednoho, delší období splácení, čímž se výrazně sníží měsíční splátka a upraví rodinný rozpočet. Každý žadatel o refinancování by se měl také zajímat, zda jeho banka nenabídne výhody, kterými se bude snažit svého klienta udržet.
V letošním roce se budou banky snažit získat nové klienty prostřednictvím akčních nabídek, které se vyplatí hlídat. Akce se týkají třeba uzavření smlouvy bez poplatků, může jít o hypotéku s bonusem, momentálně běží kampaň KUS KUS hypotéka. Vyplatí se prostě nějakou dobu trh s hypotékami sledovat a využít správnou nabídku.